نشست معرفی کتاب
ترجمه شرح اسماء الحسنی

نشست معرفی کتاب «ترجمه شرح الاسماء الحسنی» روز دوشنبه 27/6/91 به همت انجمن علمی عرفان اسلامی ایران و با همکاری پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار گردید.

در ابتدای جلسه رئیس انجمن عرفان اسلامی از حاضران در جلسه استقبال نمودند. بعد از آن حضرت آیت الله روحانی، ریاست پژوهشکده ضمن خیر مقدم به اساتید و حاضران جلسه،به بیان شمه‌ای از زندگی و احوال معنوی و علمی حکیم حاج ملا هادی سبزواری مولف کتاب«شرح الاسماء الحسنی»پرداختند.
در ادامه جلسه جناب آقای دکتر زینلی استاد ادبیات فارسی دربارة اهمیت ترجمه در انتقال معارف دینی و مسائل عرفانی و علمی در تاریخ جوامع بشری توضیحاتی ارائه نمودند. ایشان به اهمیت ترجمة کتب مذهبی نظیر تورات، انجیل و قرآن کریم و کتب ادبی همچون کلیله و دمنه اشاره کرده و تأثیر آن را در ادبیات فارسی بیان نمودند. جناب آقای دکتر زینلی با اشاره به بزرگداشت استاد شهریار، مثنوی‌ای از ایشان را که به تعریف شعر پرداخته است، قرائت و شرح نمودند.

سخنران بعدی جلسه، حجة الاسلام جناب آقای دکتر شیخ‌الاسلامی مترجم کتاب« شرح الاسماء الحسنی» بودند. ایشان با تأکید بر این مطلب که مسئلة اسماء الهی مانند مبحث معاد منشاء قرآنی دارد، دربارة نقش اسماء در شکل‌‌‌گیری نظام هستی سخنانی ایراد نمودند. ایشان در بخشی از سخنان خود به مدخلیت اسماء در هدایت اشاره نموده و اسماء الهی را آغاز‌کننده و مبدأ همه امور عالم برشمردند.حجة الاسلام آقای دکتر شیخ‌الاسلامی به بحث دربارة تطابق جهان تکوین با جهان تشریع و جهان انسان پرداخته و نقش اسماء الهی را در هر یک از این ساحت‌ها بیان کردند. ایشان در ادامة سخنان خود به انگیزه‌ای که منجر به ترجمه این کتاب گردید، اشاره کرده و گزارشی از روند فعالیت خود در این زمینه را شرح دادند.

آخرین سخنران جلسه، جناب آقای دکتر نجفقلی حبیبی مصحح کتاب« شرح الاسماء الحسنی» بودند. ایشان ضمن برشمردن برخی از امدادهای الهی که در جریان تصحیح کتاب با آن مواجه شده بودند، برکات معنوی این فعالیت را برای خودشان بیان کردند. ایشان ضمن تشکر از آقای دکتر شیخ‌الاسلامی برای ترجمه این کتاب، اظهار امیدواری کردند که این ترجمه بتواند برای عموم مردم مفید واقع شود.ایشان در خاتمه سخنان خویش از زحمات ریاست انجمن در برگزاری ای نشست تقدیر و تشکر نمودند.

در پایان نیز حجت‌الاسلام دکتر شیخ‌الاسلامی نیز به قدردانی از انجمن عرفان اسلامی خصوصا ریاست آن پرداختند.

جناب آقای دکتر رضا داوری اردکانی از اساتید شرکت‌کننده در این نشست بودند که با حضور در دفتر انجمن کتاب‌هایی را که خود به رشته تحریر درآورده بودند از جمله: سیری انتقادی در فلسفه کارل پوپر، علوم انسانی و برنامه‌ریزی توسعه، نگاهی نو به سیاست و فرهنگ،راه دشوار ما و تجدد، ترجمه فلسفه در قرن بیستم،درباره غرب و درباره علم را به ریاست انجمن اهدا نمودند.

خبرنگاران و عکاسانی از روزنامه‌های اطلاعات و پایگاه خبری جماران نیز این نشست را پوشش خبری دادند.

در حاشیه این نشست گفتگوهایی میان هیئت مدیره انجمن و اساتید حاضر پیرامون برنامه‌های آتی انجمن صورت گرفت که تفصیل و نتایج مفید اخذ شده در آینده اعلام خواهد شد.

اندکی صبر نمایید...