سخنرانی خانم دکتر طباطبایی در همایش معمار وحدت

فاطمه طباطبائی:منظور امام از وحدت  تعامل و درک یکدیگر است

 

دکتر فاطمه طباطبایی ، عروس امام خمینی(س) در حاشیه همایش معمار وحدت پیرامون موضوع وحدت حوزه و دانشگاه گفت: شاید منظور امام از وحدت حوزه و دانشگاه این باشد از آنجا که حوزوی و دانشگاهی عالم و عالم پرورند لازم است آرمان خود را تعالی انسانها و رهایی آنها از ظلمت به سمت نور بدانند و همانطور که ویژگی علم ظاهر لذاته و مظهر لغیره است، تعامل و درک دیگران و شنیدن اقوال مختلف و انتخاب کلمه احسن دعوت کنند تا آنگاه بتوانند رابطه خود را با خدا به گونه زیبا برقرار ساخته و او را اصل و محور خود قرار دهد حقیقتی که خود امام به آن نائل آمده بودند.

 

وی ادامه داد: اگر به آیه اول سوره ابراهیم دقت کنیم می بینیم خداوند به پیامبرش می فرماید ما کتاب را بر تو نازل کردیم تا مردم را به اذن پروردگارشان از ظلمت جهل و گمراهی و عصیان به سوی نور معرفت، ایمان و عدالت فرا خوانی یعنی تو نیز که پیامبر مایی باید به اذن خدا مردم را دعوت کنی و جالب اینکه خداوند می فرماید برای این منظور ما کتاب را یعنی منطق، برهان استدلال روشن را به یاوری تو فرستادیم و نمی گوید ملائکه غلاظ و شداد را، یا نخلستان های خرما را به کمک تو فرستادم بلکه می فرماید کتاب را برای رهایی انسان از ظلمت جهل و خودکامگی و خودخواهی یاور تو قرار دادیم.

 

استاد پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی افزود: اینکه خداوند در سوره غافر آیه 83 می فرماید وقتی پیامبر دلایل روشن و متقن خود را مطرح نمود کسانی که اندک دانشی داشتند یعنی از آن دسته از علمایی بودند که به تعبیر امام عزیز به پیراستگی و آراستگی تزکیه و تهذیب لازم نرسیده بودند به علم خود شاد بودند و در حجاب آن غرق بودند پیامبر را به سخره گرفتند از این رو توصیه امام به دانشگاهیان و حوزویان این است که در زدودن حجاب علم و در تعالی انسان ها به سمت کمال وحدت داشته باشند و خدا را محور کارهای خود قرار دهند.

 

دکتر فاطمه طباطبایی در سخنرانی خود در همایش معمار وحدت ضمن تقدیر از بزرگانی همچون استاد مطهری و سایر اعضای  حوزه و دانشگاه گفت: یکی از اندیشه ها و نظریه های امام وحدت حوزه و دانشگاه بود و این جلسه و همایش به معنای بزرگداشت یکی از نظریات امام (س) منعقد است. باور دارم و فکر می کنم بسیاری از دوستانی که در این جمع حاضر هستند نیز باور دارند که نظریات حضرت امام (س)  ویژگی خاصی داشت چرا که از قلب مهذبی برخاسته بود. امام (س) توانسته بودند خود را از رذایل اخلاقی پیراسته و مهذب کنند  و این مرهون سال ها تلاش بود و یک شبه به دست نیامده بود . به طوری که آیت الله پسندیده می فرمایند امام (س) ازنوجوانی ملتزم به اخلاق و محاسن اخلاقی بودند ، گویی باور داشتند که پیامبر فرمودند هدف بعثت من مکارم اخلاقی است.

 

همسر سید احمد خمینی با بیان این که امام (س)  نماز شب را از نوجوانی آغاز کرده بودند گفت : چنین نظریه ای از چنین انسانی پیراسته از هواهای نفسانی می تواند موثر باشد. امامی که در این پیراستگی به فضائل اخلاقی آراسته شده بودند. همین بس که ما از نزدیک شاهد بودیم و فرصت های زیادی در خدمت ایشان بودیم و از این نظر می توان گفت نظریات ایشان می تواند بسیار موثر باشد و  فکر می کنم که یکی از نظریاتی که امروز نیز دوستان درباره آن به بحث نشستند و من از آن ها استفاده کردم همین نظریه وحدت حوزه و دانشگاه بود .

 

وی تصریح کرد: جا دارد که هنوز این نظریه امام تببین شود. مسلما وقتی امام از وحدت حوزه و دانشگاه سخن می گویند منظور ایشان وحدت در روش نیست زیرا روش دانشگاه متفاوت از روش حوزه است . همچنین  مسلما منظور امام این نبوده که هدف حوزه و دانشگاه به هم نزدیک شود زیرا هدف حوزه از هدف دانشگاه جداست  و بازمنظور ایشان این نبوده که از اساتید دانشگاه به حوزه آیند و یا از اساتید حوزه به دانشگاه بروند .

 

عروس حضرت امام خمینی در ادامه خاطرنشان کرد : نظر امام خیلی فراتر از این ها بود . فکر می کنم که منظورامام (س)  آن وحدتی است که در آرمان هر دو، یعنی  هم حوزه و هم دانشگاه وجود دارد  و آن چیزی که امام مکرر ذکر می کردند خداخواهی و رسیدن به توحید است که هر دو در اندیشه امام است.

 

وی گفت : آن چیزی که حوزه و دانشگاه می خواهند به آن برسند باید همین خداخواهی و تعالی انسان باشد . هم حوزه می خواهد به خدا برسد و هم انسان ها را در پناه دستورات الهی و تعالیم اسلامی نگه دارد  و هم دانشگاه باید چنین هدف و آرمانی داشته باشد.

 

طباطبایی تصریح کرد: اینجاست که فکر می کنم که می توانیم  این اندیشه را با اصل اخوت در اندیشه امام پیوند بزنیم. حکومت اندیشه امام بستری مناسب برای رشد انسانیت است . امام (س) به این دلیل به زندان رفتند و تبعید شدند و می بینید که امام یک مرجع بودند و بحث پررونق حوزه قم و نجف را رها کردند و به این اندیشه که یک حکومت سالم تهیه شود توجه کردند  که این می تواند بستر مناسبی باشد که انسان ها بتوانند در آن رشد کنند و به تعالی برسند.

 

وی با بیان این که هم حوزه و هم دانشگاه باید تلاش داشته باشند که انحرافات اخلاقی و عقیدتی را از جامعه بردارند تا انسان ها بتوانند در این جامعه رشد کنند گفت: اگر این بحث را با اصل حکومت، اندیشه امام پیوند بزنیم بهتر متوجه می شویم که منظور امام از وحدت حوزه و دانشگاه چه بوده است .

 

عروس امام خمینی (س) در پایان خاطرنشان کرد : من به عنوان عضوی از پژوهشکده حضرت امام و اهل بیت ایشان از مجموعه برگزار کنندگان این همایش تشکر میکنم و امیدوارم بتوانیم در تببین اندیشه های امام تلاش کنیم زیرا اندیشه های امام قطعا برای تعالی انسانی که خود ما فطرتا خواهان آن هستیم موثر خواهد بود .

 

اندکی صبر نمایید...